אנשים אשר מאמצים כלב לביתם, הרבה פעמים, לצערנו, מתייאשים ממנו מהר מאוד ומבקשים להחזיר אותו לעמותה ממנה הם אימצו אותו, למסור אותם לאדם אחר ולצערנו הרב, במקרים רבים הם לא מתאמצים ופשוט מגרשים אותו מהבית שלהם מבלי לחפש לו מענה הול.

הסיבה שהם מתייאשים ממנו היא שהכלב אינו מאולף, איננו מחונך, והוא גורם להם נזקים שונים. החל מעשיית צרכים בבית וכלה בהרס של רהיטים ודברים אחרים. אך אם הם יהיו מספיק סבלניים ויהיו מוכנים לעבוד איתו על אילוף בסיסי, מהר מאוד הם יגלו, לא רק שההתנהגות שלו משתנה לטובה, אלא שהוא גם נותן להם חום ואהבה, כפי שכלבים נוהגים ואוהבים לתת לבעליהם.

למה כלב צריך אילוף?

לא כל כלב בהכרח צריך אילוף. ישנם כלבים הנחשבים רגועים, שקטים, ידידותיים והם לא צריכים שיחנכו ויאלפו אותם. לכל מקום אליו ניקח אותם, הם ידעו כיצד להתנהג. אילוף כלבים הוא הכרח במקרים מסוימים.

למשל, כלבים שמעולם לא היו חיו בסביבת בני אדם, מעולם לא חיו בסביבה ביתית, ייתכן ויתקשו לדעת כיצד להתנהג ואז יש צורך ללמד אותם. כמו כן, כלבים שחוו טראומות כתוצאה מהתנהלות לא נכונה מולם, ואפילו התנהגות אלימה וקשה מצד בעלים קודמים, ייתכן שזה יגרום להם להתנהל בצורה לא נכונה, לא מתוך כוונה אלא מתוך פחד או לשמור על עצמם.

ישנם כלבים שהתרגלו גם להתנהל בצורה מסוימת בגלל שאיפשרו להם את זה. למשל, כלב שהיה כל היום בחוץ, ומעולם לא הוגבל, יתקשה מאוד למצוא את עצמו סגור בתוך בית. ישנם כלבים, שתכונות האופי שלהם מתאימות לחיים בצורה מסוימת. באמצעות אילוף כלבים נכון, אפשר להרגיל אותם לחיות בסביבה שונה ממה שהם הכירו.

טיפים לאילוף נכון

באופן טבעי, לא כל אחד מאיתנו מומחה בתחום של אילוף כלבים, אך ישנם מספר טיפים שאנחנו יכולים ליישם וכך לאלף את הכלב שלנו. הטיפים שנציג הם כלליים ויכולים להתאים בתהליך אילוף מול כל כלב, מכל סוג.

טיפ ראשון – תהיו סבלניים. תהליך אילוף הוא תהליך שלוקח זמן, ולכן חשוב להיות מאוד סבלני עם הכלב ולא לאבד תקווה.

טיפ שני – תהיו עקביים. אילוף כלבים זה תהליך שדורש הרבה חזרות על פעולות שונות, דורש מהמאלפים להיות עקביים בתהליך, בשביל שהכלב יילמד כיצד להתנהג. הוא ישריש את ההתנהלות הנכונה בתוכו.

טיפ שלישי – תהיו חיוביים. אסור להיות נוקשה וקשוח עם הכלב, כי אז זה יגרום לו להיות קשוח. צריך להיות חיובי איתו. האילוף מתבסס על פידבקים חיוביים.

טיפ רביעי – תקפידו על תהליך הדרגתי. בכל פעם תעלו שלב, אל תצפו מהכלב לעשות הכל ביום אחד ואל תצפו ממנו לבצע פעולות קשות כבר על ההתחלה. חשוב להדגיש, בשלב הראשון יהיה מיועד לעזור לכלב להתנהל בסביבה ביתית בצורה נכונה ומחונכת.